Mercedes – TAÜ İşbirliği

06.08.2020

Türk-Alman Üniversitesi mezunlarımızdan olan ve şu anda Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.’de çalışmakta olan öğrencimiz Alican Demir'in de insiyatif almasıyla, TAÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Mercedes Benz arasında bir işbirliği projesi gerçekleştirildi.

"Mezun olduğum okulumla çalıştığım şirketimi bir araya getirdiğim bu projeyi hayata geçirmemizin haklı gururunu yaşıyorum. 6 ay öncesinde mezun olarak ayrıldığım kampüse şirketim adına gelmek benim için harika bir deneyimdi. Önümüzdeki dönemlerde bu işbirliğinin devam etmesini ümit ediyorum"
Alican Demir, Direktör Asistanı

Bu işbirliğin ilk adımı olarak 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının başında Türk-Alman Üniversitesinde bir seminer ve tanıtım günü düzenlendi. 19 Şubat tarihinde düzenlenen programda, Mercedes Benz İcra Kurulu Üyesi ve Daimler IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz “Leading in a Digital Age” konulu bir seminer verdi. TAÜ öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği programda, Mercedes Benz İnsan Kaynakları Grup Müdürü Gül Emiroğlu da şirketi tanıttı ve işe alım süreçleri ile ilgili bilgi verdi.

Yine bu işbirliği kapsamında, TAÜ Bilgisayar Mühendisliği’nin 2019-2020 Bahar Yarıyılında, Mercedes Benz ile ortak yürütülen bir yazılım projesi dersi tasarlandı ve hayata geçirildi. Bu derste Bilgisayar Mühendisliği ve Mekatronik Sistemler Mühendisliği bölümlerinden toplam 26 üçüncü sınıf öğrencimiz, 5 farklı proje üzerinde çalıştılar. Her bir proje grubuna Mercedes Benz tarafından dönem boyunca destek olan değerli grup mentörlerimiz, haftalık düzenli görüşmeler ile projelerin ilerleme durumunu takip ederek öğrencilere yol gösterdiler. Öğrencilerimiz bu sayede sektörde güncel olarak kullanılan süreç yönetimi metodlarını da yakından tanıma fırsatı buldular.

"Böylesine zor bir pandemi sürecinde, dikkatli ve özverili çalışmalarıyla katılım sağlayan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bu verimli çalışma ortamını bize sağlayan herkesi gönülden kutlarım"
Halit Musluoğlu, İş Analitiği ve Dijital Çözümler Grup Müdürü
"TAÜ ile yaptığımız ortak çalışmadan hem kişisel olarak hem de şirket olarak çok önemli faydalar edindiğimize inanıyorum. Genç arkadaşların uzaktan çalışma koşullarına rağmen gösterdikleri üstün performans, her ortama uyum sağlamada gösterdikleri başarı ve yaratıcılıkla birlikte çok hızlı sonuç üretme becerileri bize hem çok şey öğretti hem de ülkemiz adına geleceğe daha aydınlık ve umutla bakmamızı sağladı."
Yavuz Saka, Otomobil Ar-Ge Bilişim Departmanı Grup Müdürü

Dönem ortasında ve sonunda topluca yapılan sunumlarla beraber notlandırma yapıldı. Bütün projelerin başarıyla tamamlandığı bu derste öğrencilerimizin ve grup mentörlerimizin memnuniyetinin yüksek olması, gelecek dönemlerde benzer dersler için ortak çalışmaya devam etme yönündeki niyetleri pekiştirdi.

"Yapılan bu iş birliği çerçevesinde Türk Alman Üniversitesi'nin değerli hocaları ve öğrencileri ile bir araya gelme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz. Öğrencilerin ortaya koydukları ürünleri büyük bir keyif ile dinledik. Daimler bilgi teknolojileri stratejileri kapsamında bizlerin son dönemde büyük önem verdiği projeden ürüne dediğimiz “Project2Product” için harika örnekler gördük. Katılan tüm öğrencileri başarılı çalışmaları ve sunumları için tebrik ediyorum, umuyorum ki Türk Alman Üniversitesi ile olan bu işbirliğimiz ilerleyen dönemlerde artarak devam eder."
Özlem Vidin Engindeniz, Mercedes Benz Otomotiv İcra Kurulu Üyesi ve Daimler IT Çözümleri Merkezi Direktörü

Pandemi süreci ile birlikte uzaktan eğitime geçilmesiyle oluşan olağanüstü şartlara rağmen öğrencilerimizin gösterdikleri başarı mutluluk ve gurur verici.

"Türk Alman Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği, kampüsteki sınıflardan online sınıflara taşınmasına rağmen, çok verimli ve bir o kadar da keyifli bir deneyimdi. Dönem boyunca proje ekibindeki öğrenci arkadaşlarımın hevesli çalışmaları, gerçek bir start-up fikrini doğururken, onlara simülasyon ve kodlamadan finansal analize kadar geniş yetkinlikler, bana ise müthiş enerjik bir çalışma deneyimi ile yeni bir vizyon kattı. Emekleri için hepsini tebrik eder, bunu sağlayan okul yönetimi ekibine teşekkür ederim"
Ş. Onur Yiğit, Mercedes me connect Rollout Birim Yöneticisi
"SDC ve TAÜ'yü bir araya getiren bu proje dersinde öğrencileri ve üniversite ortamlarını yakından tanıma fırsatı buldum. Öğrencilerimizin çok emek vererek çalıştıkları, ortaya çıkardıkları yazılım ürünlerini görerek ve değerlendirerek dönemi tamamladık. Onların enerjisi, araştırma ve geliştirme çabası ile iş hayatı tecrübemizi birleştirmenin, bizler için ortak bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Diliyorum ki bu işbirliğimiz devam etsin ve birlikte yeni fikirler, projeler üretmeye devam edelim."
Burcu Bakkaloğlu, IT Uygulamaları ve Süreçleri Yönetimi, Birim Yöneticisi
"Öğrencilerimize böyle bir imkanı sunabilmiş olmak beni çok mutlu etti. Bu ortak çalışmanın hayata geçmesinde katkısı olan herkese, özellikle yoğun çalışma tempolarına rağmen dönem boyunca öğrencilere destek olan grup mentörlerimize içten teşekkürlerimi sunar, öğrencilerimizi etkileyici sunumları ve başarılarından dolayı tebrik ederim."
Canan Yıldız, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı